Dzisiaj jest 25 czerwca 2017

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja,...

szukanie zaawansowane
szukanie szybkie

Artykuły

Jak interpretować mimikę rozmówcy.

24 czerwca 2008,   Archiwum Redakcyjne

  Oceń
Rozmowa - ta na przywitanie w pracy jak i ta, od której zależy ważny kontrakt - nie zależy tylko od tego, co Ty i Twoi rozmówcy powiecie, jakim tonem, i czy uściśniecie sobie prawice. Ogromnie ważne jest umiejętne odczytywanie z twarzy rozmówcy uczuć, jakie skrywa pod uprzejmymi słówkami.
Twarz jest elementem, który najczęściej udaje się zafałszować w trakcie komunikowania się z innymi. Ale jednocześnie jest tym elementem, który - o ile nie rozmawiasz z muzułmańską tradycjonalistką - pozostaje zawsze widoczny jak na dłoni.

Przyjrzyj się twarzy

Dlaczego to twarz najłatwiej zafałszować w mowie ciała? Bo każdy wytrawny negocjator, zdaje sobie sprawę ze znaczenia mimiki. I w trakcie spotkań mocno ją kontroluje. Kontrolując twarz, a zarazem skupiając się na samym przedmiocie rozmowy, trudno zapanować nad innymi elementami swojej postaci.

Dlatego często zdarza się, że w danej osobie coś nam nie pasuje, choć obiektywnie rzecz biorąc wszystko jest w porządku. Serdecznie uśmiechający się szef wzbudza nieufność? No i proszę, obniżył Ci pensję. Przeczuwałeś? Nie, nieświadomie odebrałeś sygnały jego postawy, takie jak odsuwanie się czy kierowanie ciała w bok. Po co więc uczyć się rozpoznawania sygnałów płynących z twarzy, skoro i tak najprawdopodobniej są one fałszywe?

- Ze wszystkich sygnałów wysyłanych przez język ciała, te pochodzące z twarzy są najważniejsze. - stwierdzają autorzy portalu eGospodarka.pl, powołując się na książkę "Techniki prezentacji" Björna Lundena i Lennarta Rosella. - To przede wszystkim na twarz patrzymy, gdy ktoś do nas mówi. I to twarz jest tą częścią, która zdradza odczucia osoby mówiącej. Jeśli twierdzisz, że jesteś zadowolony, a twoja twarz pokazuje coś przeciwnego, słuchacze uwierzą bardziej w to, co widzą, niż w to, co słyszą.

- Mówiąc o mowie ciała, większość ludzi tak naprawdę ma na myśli to, co się dzieje z naszym ciałem od szyi w dół, podczas gdy najważniejsza jest twarz, spojrzenia... - uważa Paul McGee, autor książki "Przemawianie doskonałe". - Pamiętaj, że istotniejszy jest wyraz twarzy, a nie kierunek wskazywany przez stopy.

- Twarz jest najbardziej ekspresyjną częścią ciała. - Podkreśla ekspert portalu Business House. - Niektóre emocje można poprawnie odgadnąć patrząc jedynie na oczy i usta. Warto zatem zwracać uwagę na brwi (uniesione lub opuszczone), czoło (pomarszczone czy gładkie), podbródek (ustawiony zdecydowanie czy niepewnie), kolor skóry (zmieniony czy nie).

Zbadaj uśmiech

Jednym z najważniejszych elementów, od którego w rozmowie wszystko się zaczyna, jest zwykły uśmiech. To oczywiście banalne stwierdzenie, ale nie znaczy, że równie banalnie jest zastosować się do tej zasady. Uśmiech, żeby zrobił pozytywne wrażenie na partnerze czy partnerce, powinien obejmować nie tylko mięśnie ust. W przeciwnym wypadku będzie maską, którą łatwo wykryjesz. Nawet jeśli rozmówcy nie jest do śmiechu, często próbuje w tę przyjazną minę zaangażować wszystkie mięśnie twarzy, a zwłaszcza mięśnie wokół oczu. To ich napięcie, powodujące charakterystyczne zmarszczki, jest znakiem dla innych, że uśmiecha się szczerze.

Komentarze

Gość
25 sierpnia 2008
20:34:35

ciekawy artykuł a dodatkowo bardzo przydatny w życiu. Brawo


Kamil
4 lipca 2009
11:36:45

Również jestem takiego zdania. Tylko szkoda, że autor nic nie wspomniał o błędnych interpretacjach. Przecież nie zawsze możemy zdać się na mowę ciała - często nasza fizjologia wpływa na pewne zachowania czy gesty. Po prostu należy o tym pamiętać. (np. to, że się odchylamy do tyłu może oznaczać również chęć wyprostowania nóg, czy pleców). Ale generalnie artykuł przydatny.


Wojtek
18 stycznia 2010
19:25:50

Oczywiście w intepretacji zachowań naszych partnerow mozna popasc w przesade, jak we wszystkim. Skupiajac sie na kazdym detalu mozna popasc w paranoje


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Rozrywka

Bejbis

17-letnia Shirley marzy o studiach. W tym celu dorabia jako opiekunka do dziecka. Zauroczona ojcem jej podopiecznego ulega mu, nawiązują...

Imprezy

Limitowana edycja Bombay Sapphire

Gin Bombay Sapphire świętuje 250 rocznicę utworzenia receptury, według której wytwarzany jest od 1761 roku. Aby uczcić ten niezwykły...

SQA.pl - Męskie strony Internetu